Hizmet Yeterlilik Belgesi

TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi

Sıfır kilometre araçlarda verilen üretici garantisi, sadece yetkili servislerde yapılan bakım ve tadilat işlemleri korunmamaktadır. Bu garanti yetkili servisler ya da distribütörler tarafından değil üretici tarafından verilmektedir.

Blok muafiyeti kanunu kapsamında; TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır.

Yetkili servisler üretici garantisini ellerinde bir koz gibi tutarak, tüketiciye yüksek fiyatlar dayatmaktadırlar. Halbuki üreticinin teknik standartlarına uygun yapılan periyodik bakım işlemleri (bakım aralığı, uygun parça, onaylı motor yağı) araçların garantisini bozmamaktadır. Ayrıca bu kanun, Rekabet Kurulu düzenlemeri ile tüketicilerin tüm yasal haklarını koruma altına almaktadır.

Hizmet Yeterlilik Belgelendirmesi Nedir?

Hizmet Yeterlilik Belgelendirmesi Nedir? Hizmet belgelendirmesi tüketiciye sunulan hizmetlerin ilgili Türk Standardı veya kriterlere uygun olduğunu gösteren belgelendirmedir. Uygunluğun tespit edilmesi durumunda kuruluşlara verilen belge ise Hizmet Yeterlilik Belgesidir. Bu belgeyi almaya hak kazanan kuruluşlar aşağıdaki markayı kullanabilir
TSE 12407 Hizmet Yeterlilik Belgesi, motorlu kara taşıt araçlarının periyodik bakım, teşhis (diyagnostik), motor, vites kurusu, aktarma organları, süspansiyon sistemi, elektrik ve elektronik sistemler, yardımcı sistemler (aksesuarlar), ilave sistemler (tadilatlar, gövde (kaporta ve boya) gibi konularda satış öncesi ve sonrasında verilmesi gerekli hizmetleri, ana firma ile yapılacak sözleşmede belirtilen kurallar çerçevesinde yerine getirecek servislerin işletmecilik, çalışma şartları, çalışanların özellikleri, bulundurulması gerekli teknik donanım, yapısal özellikleri ve gruplandırmasını kapsar.

HYB´nin Müşterimize Sağladığı Yararlar Nelerdir?

 1. Bazı sektörlerde hizmet veren kuruluşlar için ihale şartlarından birisi yerine getirilmiş olur.
 2. İşyerlerinde bulunan tüm teçhizat sigorta kapsamına alınır,
 3. Müşterinin servis hizmeti için bıraktığı tüm cihazlar sigorta kapsamındadır,
 4. Belgede yazılı hizmet için belgeli kuruluşun alt yapısının tam olduğunu garanti eder,
 5. Hizmetin belirli bir süre içerisinde ve belirli kurallara uygun olarak verilmesini sağlar,
 6. Verilen hizmet geriye dönük olarak izlenebilir,
 7. Verilen hizmetin kalitesi artar,
 8. Hizmet alan müşterinin haklarının korunmasını sağlar,
 9. Müşteri fiyat yönünden korunur,
 10. Müşteri memnuniyetinin artmasını sağlar,
 11. Hizmet veren kuruluşun müşteri sayısının artmasını sağlar,
 12. Ürün ile ilgili satış sonrası hizmetlerin güvenle yürütülmesini sağlar,